Kompletowanie zamówień - jak to robić ?

Wózek do kompletowania zamówień w szczegółach

Konstrukcja wózka do kompletacji zamówień na pierwszy rzut oka jest mało skomplikowana. I w tym właśnie tkwi jego siła. Trudne warunki pracy panujące na magazynach oraz intensywna eksploatacja wymuszają takie opracowanie konstrukcji, która będzie jak najbardziej wytrzymała i trwała. Przyglądając się wózkowi do kompletowania, można wyróżnić kilka istotnych elementów.

  • Kółka jezdne – są to samoskrętne kółka gumowane, pozwalające manewrować wózkiem w miejscu. Kółka wyposażone są w blokadę, zabezpieczającą wózek przed stoczeniem się. Gumowana powierzchnia nie rysuje posadzki, amortyzuje wstrząsy i zapewnia dobrą przyczepność.
  • Stelaż wózka – wykonany z ocynkowanych profili stalowych. Są one odporne na działanie korozji, dzięki czemu wózek można użytkować również w wilgotnych pomieszczeniach. Elementy konstrukcyjne łączone są ze sobą nitami, co gwarantuje maksymalną sztywność konstrukcji i bezpieczeństwo jej użytkowania.
  • Półki – półki ułożone na różnych poziomach, z możliwością regulacji kąta pochylenia. Półki mogą być założone idealnie w poziomie lub pod kątem, tak aby ułatwiać odkładanie na nie pojemników lub produktów.
  • Kuwety – integralny element wyposażenia każdego wózka do kompletowania. Modułowe pojemniki z tworzywa sztucznego, przeznaczone do kompletowania zamówień. Każda kuweta to oddzielne zamówienie, do którego trafiają jego wybrane składniki. Kuwety mogą występować w różnych rozmiarach, umożliwiając ich dowolne rozmieszczenie na każdej z półek.

Jak wózek do kompletowania ułatwia pracę sklepu lub magazynu?

Kompletowanie zamówień, szczególnie tych składających się z wielu elementów nigdy nie należało do najprostszych i najszybszych zadań. Co więcej, bardzo często jest obarczone ryzykiem pomyłki. Wynika ona zwykle z braku porządku, który panuje w wózku. Wózek do kompletowania pozwala uniknąć tych wszystkich problemów.

  • Czytelne sortowanie zamówień – na pojedynczym wózku można zmieścić nawet do 40 różnych zamówień. Oznacza to 40 pojemników ułożonych na półkach. Składniki pojedynczych zamówień trafiają bezpośrednio do swojej kuwety, nie mając szansy wymieszania się z innymi zamówieniami.
  • Szybsze kompletowanie – dzięki temu że na jednym wózku mieści się kilkadziesiąt zamówień, ich skompletowanie może się odbyć za jednym przejazdem między regałami. Pozwala to uniknąć czasochłonnych powrotów lub przebierania wszystkich produktów w wózku, celem odnalezienia tego jednego.
  • Wysokie bezpieczeństwo – produkty umieszczone w pojemnikach wózka bezpiecznie w nich przebywają aż do czasu zapakowania. Nie grozi im wypadnięcie i np. zagubienie. W praktyce oznacza to znacznie mniejsze straty finansowe i ułatwia zachowanie porządku w stanach magazynowych.

Jak wybrać odpowiedni wózek do kompletowania zamówień

Wybór najlepszego modelu wózka do kompletacji zamówień nigdy nie może być dziełem przypadku. Jest wiele czynników, które mają bezpośredni wpływ na to, jaki model będzie służyć w Państwa firmie.

  • Ilość i wolumen zamówień – im więcej zamówień mają do przygotowania i spakowania magazynierzy, tym większy powinien być wózek. Pozwoli to uniknąć wielokrotnych przejazdów wzdłuż tych samych regałów.
  • Liczba magazynierów – w przypadku firm zatrudniających większą liczbę magazynierów, lepiej sprawdzą się wózki średniej wielkości niż największych rozmiarów. Te drugie mogłyby przez większą część czasu pozostawać niezapełnionymi w 100%.
  • Dostępna przestrzeń – na wybór wózka ma również wpływ wielkość magazynu oraz występująca w nim ilość wolnego miejsca oraz szerokość alejek. Jeżeli przejścia pomiędzy regałami są wąskie, a manewrowanie na magazynie dosyć trudne, warto postawić na małe i zwrotne wózki niż na wózki o większych gabarytach.

Użytkowanie i konserwacja wózków do kompletacji

Kiedy w Państwa firmie pojawi się pierwszy wózek do kompletowania zamówień, nie ma powodów do obaw. Nie jest również konieczne żadne specjalistyczne szkolenie z jego obsługi. Wózek jest gotowy do użycia tuż po rozpakowaniu. Każdy z wózków posiada praktyczne uchwyty. Mogą one służyć do ciągnięcia wózka za sobą, pchania go przed sobą oraz manewrowania. Wózki mają już zamontowane kompletne zestawy kołowe, zgodne ze specyfikacją zamówienia. Wszystkie elementy ruchome są dobrze naoliwione i zabezpieczone przed wilgocią i zatarciem. Konserwacja wózków ogranicza się do ich regularnego czyszczenia – poprzez odkurzanie i przecieranie wilgotną szmatką. Jeżeli wózki będą się poruszać po niestabilnym lub pylącym podłożu, czyścić należy również kółka, usuwając z nich kurz oraz inne stałe zabrudzenia. W przypadku zniszczenia jednego lub więcej kółek, nie ma problemu z dokupieniem części zamiennych i ich samodzielnym montażem.

 

Filmik przedstawia przykładowe rozwiązanie z różnymi wielkościami kuwet:

© Remedy Template by Maxsote
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl